HISTORIA KOZIELCA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 sierpnia 2015


Kozielec, od dawien dawna a to spokojna, rozległa wieś leżąca na północno-wschodnim krańcu powiatu bydgoskiego. W najbliższym sąsiedztwie leżą wioski: Trzeciewiec, Suponin, Grabowo, Zła Wieś, Trzęsacz, Włóki, a po drugiej stronie Wisły – Czarże. 
Wieś dzieliła się na zasadnicze trzy części. Jedną część stanowiły gospodarstwa położone w dolinie nad Wisłą, drugą – dawny folwark położony na samej krawędzi doliny i trzecią część – gospodarstwa przy drodze wiodącej w kierunku Trzeciewca, położonego przy szosie Bydgoszcz – Gdańsk
              Wiele lat wstecz znajdował się tu folwark niemiecki (prawdopodobnie po parcelacji części gruntów folwarcznych). Polacy urządzili tu swoje gospodarstwa, z czasem gospodarstwa te wykupili koloniści niemieccy. W 1939 roku w tej części wsi było tylko dwóch polskich gospodarzy, i tych Niemcy w czasie okupacji zmuszali do opuszczenia zagród. Po wyzwoleniu w 1945 roku większość gospodarstw poniemieckich otrzymali repatrianci zza Bugu. Początki gospodarstwa były trudne. Tak, jak we wszystkich dziedzinach odczuwało się brak narzędzi, maszyn, inwentarza. Życie mieszkańcom zatruwała również bardzo zła, polna droga. Droga ta stanowiła wówczas jedyne połączenie ze światem, ale zarazem była „drogą męki”. W jesienne szarugi i podczas wiosennych roztopów gospodarze łamali koła w głębokich koleinach wypełnionych grząskim błotem i wodą, męczyli konie, brnęli sami po kolana to w błocie, to w glinie. Trudno stąd było wyjechać i nie łatwo też było dostać się do Kozielca. Ci, mieszkający „na dole” nad Wisłą mieli trochę lepiej, bo mieszkali przy bruku wiodącym do Grabowa. 
Nie mniej uciążliwym było życie mieszkańców i dlatego, że we wsi nie było ani sklepu, ani też żadnego punktu usługowego. Jedyną instytucją we wsi był urząd sołtysa i stara, jednoklasowa szkoła podstawowa.
Obecnie w Kozielcu jest Szkoła Podstawowa, sklep oraz kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia, zbudowany z drewna w 1908 roku. Na terenie Kozielca leży także Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Wisły. Znajdują się tu pomniki przyrody, wśród których przeważają pojedyncze drzewa, choć są i grupy drzew, aleje przydrożne, stanowiska roślin chronionych, źródła oraz głazy narzutowe.

Więcej o historii na stronie stowarzyszenia  http://www.kozielec.pl/historia,29,,,1.html

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-08-23
Data publikacji:2015-08-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Jarosław Różański
Liczba odwiedzin:3588